» » اجرای طرح آمارگیری«استفاده خانوارها و افراد از فناوري اطلاعات و ارتباطات (فاوا)»

اجرای طرح آمارگیری«استفاده خانوارها و افراد از فناوري اطلاعات و ارتباطات (فاوا)»

توسط : maemporg | بازدیدها : 2271 | 
15 بهمن 1394
|
|
نظرات : 0
با همکاری پژوهشکده آمار ایران، سازمان فناوری اطلاعات ایران و معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها، طرح آمارگيري «استفاده خانوارها و افراد از فناوري اطلاعات و ارتباطات (فاوا)»  از 15 بهمن‌ در استان گلستان و کلیه استان‌های کشور اجرا می‌گردد.

با توجه به اهمیت آمار و اطلاعات مقایسه‌پذیر در زمینه دسترسی و استفاده از اینترنت و خلأ آماری در این زمینه «مركز آمار ایران» در راستای وظایف خود و به‌منظور محاسبه ضریب نفوذ اینترنت (تعداد افراد استفاده کننده از اینترنت به ازای هر ١٠٠ نفر جمعیت) در كشور و برخی شاخص‌های بین‌المللی، درسال‌های ١٣٨٧ و ١٣٨٩ اقدام به تهیه و اجرای «طرح آمارگیری از كاربران اینترنت» کرد.

پیرو تأکید اتحادیه مخابرات بین‌المللی (ITU) بر انجام یک آمارگیری تخصصی در زمینه ICT در کشورهای عضو، مرکز آمار ایران در زمستان سال ١٣٩٢ «طرح آمارگیری استفاده خانوارها و افراد از فناوری اطلاعات و ارتباطات» را به سفارش «سازمان فناوری اطلاعات ایران» به عنوان مسئول تدوین نظام پایش شاخص‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور و با همكاری « پژوهشكده آمار» تهیه و اجرا نمود که براساس نتایج این آمارگیری، ١۶ شاخص خانواری در زمینه ICT (از جمله شاخص ضریب نفوذ اینترنت) محاسبه شد. لازم به ذکر است که شرط كاربر اینترنت بودن افراد در این آمارگیری بر خلاف دو آمارگیری قبلی، از ١٢ ماه گذشته به ٣ ماه گذشته كاهش یافت، یعنی در آمارگیری سال ١٣٩٢، كاربر اینترنت به كسی گفته  می‌شد كه در طول ٣ ماه قبل از زمان آمارگیری تا زمان آمارگیری، حداقل یك‌بار از اینترنت استفاده كرده باشد. این تصمیم در نشست گروه کارشناسی شاخص‌های مخابرات جهانی كه از طرف ITU در سال ٢٠١٣ در سائوپائولوی برزیل برگزار گردید، گرفته شده بود.

مركز آمار ايران در سال 1394 نیز، در راستاي اجراي وظايف قانوني خود، طرح آمارگيري» استفاده خانوارها و افراد از فناوری اطلاعات و ارتباطات» در كشور را به سفارش سازمان فناوري اطلاعات ايران به اجرا در مي‌آورد.

هدف از اجراي اين طرح، محاسبه ضريب نفوذ اینترنت و برخي شاخص‌های بین‌المللی در حوزه «فناوري اطلاعات و ارتباطات»  در سطح استان‌هاي كشور است. با توجه به اهمیت شاخص ضریب نفوذ اینترنت، که در زمره شاخص‌های MDG (اهداف توسعه هزاره) نیز می‌باشد و خلأ اطلاعات در این زمینه جمع‌آوری اطلاعاتی که محاسبه این شاخص بین‌المللی را فراهم سازد، بسیار ضروری می‌سازد.

در این طرح با مراجعه مأمور آمارگير (6 مأمور آمارگیر در سطح استان گلستان) به خانوارهاي تعیین شده، پرسشنامه طرح به دو شیوه مصاحبه حضوری و خود اظهاري  تكمیل مي‌شود.

جدول زیر اشاره‌ای به خلاصه نتایج بدست آمده این طرح در سال‌های 1387، 1389 و 1392 داشته و میزان شاخص ضریب نفوذ اینترنت استان گلستان را در مقایسه با کشور و جایگاه استان را از نظر این شاخص در بین استان‌های کشور نشان می‌دهد.

جدول 1- ضریب نفوذ اینترنت استان‌ گلستان و کشور

 * اطلاعات سال 1389 مربوط به نقاط شهری می‌باشد.

نمودار 1- ضریب نفوذ اینترنت استان‌های کشور در سال 1392

کاربران برای کسب اطلاعات بیش‌تر در مورد این طرح، می‌توانند به منوی معرفی طرح های آماری در این سایت مراجعه و برای دسترسی به نتایج استانی طرح به سیمابر استان گلستان (بخش آمارهای رسمی مرکز آمار ایران) به آدرس https://simabar.golestanp.ir مراجعه نمایند.

فعلا نظری ثبت نشده است.ما را با ثبت نظرات ارزشمند خود همراهی کنید

نظر دهید

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.

نظرسنجی

نظرشما در مورد محتوای سایت ؟

اوقات شرعیآمار سایت

آمار بازدید
بازدید امروز: 232
بازدید دیروز: 250
بازدید ماه:90234
بازدید سال:3811716
بازدید کل:48409967